SZC logo

Soproni Szakképzési Centrum

OM kód: 203051 | 9300 Csorna, Soproni út 97.

Intézmény logo

Soproni SZC Hunyadi János Technikum

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA
Széchenyi 2020

Házirend

A házirendről

HÁZIREND

1. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1.1. Hatályosság: - A házirend az intézmény belső életét szabályozza. Hatályos az intézmény teljes területén, illetve szervezett intézményi rendezvényeken, és a munkatervben, szakmai programban meghatározott iskolán kívüli rendezvényeken, ha a rendezvényen való részvétel az intézmény szervezésében történik.

1.2. Érvényesség:

  • A házirend érvényes nappali oktatásban és a felnőttoktatásban, felnőttképzésben részesülő diákokra, személyekre, az oktatókra, az intézmény dolgozóira és a szülőre, mint aki a gyermek törvényes képviselőjeként gyakorol jogokat, illetve teljesít kötelességeket.
  • A házirend 2024. szeptember 1-jétől visszavonásig érvényes, folyamatosan az intézménybe való belépéstől annak elhagyásáig, továbbá a közös rendezvények időtartama alatt.
  • Az intézmény tanulóira, dolgozóira a házirenden kívül vonatkozik minden olyan törvény, rendelet és belső szabályzat, ami hatályos. (2019. évi LXXX. törvény a szakképzésről; 12/2020. (II. 7.) Kormányrendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról, az iskola szervezeti és működési szabályzata, valamint az intézmény szakmai programja.)
  • A házirend állapítja meg a jogszabályban megfogalmazott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai tanulói munkarenddel, a tanórán és a tanórán kívüli foglalkozásokkal, az iskola helyiségei és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos helyi szabályokat.
  • A jogszabályban lefektetett előírásokat a házirend csak a szükséges mértékben sorolja fel.
  • A házirendet az oktatói testület a főigazgató és a kancellár egyetértésével fogadja el. Előtte az diákság és a képzési tanács véleményét ki kell kérni. A házirend módosítását bárki kezdeményezheti a záró rendelkezésekben meghatározott eljárás keretében.



 

 

 

 

 

 

2. A TANULÓ JOGAI

Az intézmény minden tanulójának általános joga, hogy színvonalas oktatásban részesüljön, abban aktívan részt vegyen.

  • A tanuló joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsák, vele szemben fizikai és lelki erőszakot, testi fenyítést ne alkalmazzanak, kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak ne vessék alá. Ha a tanuló úgy érzi, hogy erkölcsi mivoltában megsértették, segítségért fordulhat osztályfőnökéhez, a diákönkormányzathoz, az intézmény igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az intézmény igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az őt ért sérelem orvoslását.
  • A tanuló joga, hogy választó és válaszható legyen a diákérdekeket képviselő szervezetekbe. A választás szabályait a diákönkormányzat szervezeti és működési szabályzata tartalmazza. Az iskolai diákönkormányzat évente legalább egy alkalommal diákközgyűlést rendez. A közgyűlés nyilvános, az intézmény minden tanulója részt vehet rajta.
  • A tanulót nem érheti hátrány lelkiismereti meggyőződése, véleménye, kifejtett nézete miatt. Ha a tanuló úgy érzi, hogy e jogában megsértették, segítségért fordulhat osztályfőnökéhez, a diákönkormányzathoz, az intézmény igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az intézmény igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az őt ért sérelem orvoslását az intézmény fenntartójánál.
  • Ha a tanulót az iskolai tanulmányai folytatásával összefüggésben kár éri, az iskola, illetve a gyakorlati képzés szervezőjétől kérheti a kár megtérítését. Nem kell megtéríteni a kárt, ha azt a tanuló magatartása okozta, vagy ha a kárt az iskola, illetve a gyakorlati képzést szervező oktató működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő, valamint ha olyan dologban következett be kár, amelynek behozatalát jelen házirend megtiltotta ugyan, de a tanuló mégis behozta azt. Részletezve a Házirend 4.9. pontjában: Káresemények
  • A kárigényeket írásban kell benyújtani az iskola igazgatójához, melyben meg kell jelölni a káresemény pontos idejét, helyét, körülményeit, a kért kártérítés összegét forintban megjelölve, indoklással ellátva. Ezt követően az eljárási szabályoknak megfelelően az ügy kivizsgálása után dönt az intézmény vezetője a kártérítésről.
  • A tanuló joga, hogy ellene kollektív büntetéseket ne alkalmazzanak, azaz mások viselkedése, magatartása miatt őt hátrány ne érje.
  • A tanuló joga, hogy tanulmányi munkájához a tanítási órán kívül is segítséget kapjon (korrepetálás, szakkör, sportkör stb.). Ilyen irányú igényét a szaktanárnál, oktatónál illetve az osztályfőnöknél kell jeleznie, aki legkésőbb 10 napon belül tájékoztatja a lehetőségekről.
  • A tanuló joga, hogy részt vegyen az iskola kulturális életében, iskolai tanulmányi versenyeken, pályázatokon, illetve ezek meghirdetését kezdeményezze az osztályfőnökénél vagy a diákönkormányzatnál.
  • Az adott versenyek, pályázatok időpontját az éves munkaterv tartalmazza.
  • A tanuló joga, hogy részt vegyen felzárkóztató vagy közép és emelt szintű érettségire felkészítő órán, illetve a szakköri, sport- és diákköri csoportok munkájában (együttesen: tanórán kívüli foglalkozások). A tanórán kívüli foglalkozásokra jelentkezni a tanév első két hetében, illetve a munkatervben meghatározott időpontig lehet. A jelentkezéseket az osztályfőnök gyűjti össze, aki átadja a közismereti igazgatóhelyettesnek.
  • A tanuló joga, hogy levelezéshez való jogát tiszteletben tartsák. Névre szóló és az iskolába érkező postai küldeményeket az iskola titkárságán lehet átvenni, azokat az iskola nem bontja fel, és nem iktatja. A küldemény érkezéséről az osztályfőnök tájékoztatja a tanulót.
  • A tanuló joga, hogy kérje érdemjegyeinek felülvizsgálatát abban az esetben, ha azt vélelmezhetően törvénysértő módon, vagy nem az intézmény szakmai programjában lefektetett tárgyi törzsanyag és osztályozási elvek alapján állapították meg. Ilyen irányú kérvényét írásban az intézmény igazgatójához kell benyújtania.
  • A tanuló joga, hogy igénybe vegye az iskola könyvtárát, más kulturális szolgáltatásait, számítógépes termét, az iskola sportfelszereléseit, valamint az iskola létesítményeit tanulmányaihoz térítésmentesen használja. Az egyes létesítmények, helyiségek nyitva tartási idejét és használatuk, igénybevételük szabályait jól látható módon ki kell függeszteni.
  • A tanuló joga, hogy kiemelkedő tanulmányi munkájáért, közösségi tevékenységéért, sport és kulturális eredményeiért stb. dicséretben, jutalomban részesüljön. A jutalmak odaítéléséről az intézmény igazgatója, az oktatói testület, az osztályfőnök, oktató és a diákönkormányzat dönthet. A részletes szabályozás az intézmény SZMSZ-ében található.
  • A tanuló joga, hogy hit és vallásoktatásban részesüljön, melyet az iskola tanórán kívüli foglalkozás keretében biztosít a tanulónak. Ilyen irányú igényeket szeptember 15-ig kell jelezni az iskolavezetésnél.
  • A tanuló joga, hogy rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön. Ennek megfelelően jelentkezhet az iskolaorvosnál vizsgálatra, illetve tanácsadásra az iskolaorvosnál, iskolai védőnőnél. Az iskola által rendszeresen szervezett szűrővizsgálatokon való részvétel kötelező. A tanuló joga, hogy az orvosi vizsgálat lehetőség szerint tanítási időn kívül legyen.
  • A tanuló joga, hogy hozzájusson a tanulmányai folytatásához és jogai gyakorlásához szükséges információkhoz, valamint tájékoztatást kapjon a jogai gyakorlásához szükséges eljárásokról. A végzős évfolyam tanulói a tanítási év során 2 alkalommal mehetnek el nyílt napokra, ahonnan igazolást kell hozniuk.
  • Tanácsot kérhet az iskolavezetéstől, ifjúságvédelmi felelőstől, a diákönkormányzatot segítő tanároktól, oktatóitól, szociális munkástól.
  • A tanuló joga, hogy személyesen vagy képviselője útján - a jogszabályban meghatározottak szerint - részt vegyen az érdekeit érintő döntések meghozatalában, az intézmény irányításában. E joga érvényesülése érdekében az iskolában diákönkormányzat működik. A tanuló e szervezetbe választó és választható.
  • A tanuló joga, hogy az iskolavezetéshez, a diákönkormányzathoz forduljon javaslataival, kéréseivel, véleményével. Javaslataira 30 napon belül választ kell kapnia az illetékes személytől, szervtől.
  • A tanuló joga, hogy adatait az intézmény biztonságos körülmények között kezelje, tárolja.
  • A tanuló joga, hogy a témazáró dolgozat idejét, témáját 1 héttel korábban megismerje, hogy ugyanabban az osztályban egy napon ne kerüljön sor kettőnél több témazáró dolgozat íratására. Ha a témazáró dolgozat megíratására szánt idő több mint 60 perc, akkor aznap másik témazáró dolgozat nem íratható.
  • A tanuló joga, hogy dolgozatait, írásbeli munkájának pontozását, érdemjegyét, továbbá a munkájában elkövetett hibáit a következő tanórán, de legkésőbb 10 munkanapon belül megtudja, illetve munkáját megnézhesse. Amennyiben a dolgozatot javító oktató a 10. munkanapon sem mutatja be a tanulónak, csak később, a diák szabadon eldöntheti, hogy kéri-e a dolgozatra adott érdemjegyet vagy sem. Ha a tanuló úgy érzi, hogy a dolgozat javítása során az oktató hibát követett el, vagy tartalmi részt nem vett figyelembe, akkor erre való rámutatással kérheti a javító oktatótól a hiba orvoslását. Ha erre a javító oktató nem hajlandó, a tanuló az intézmény igazgatójához fordulhat kérésével, aki hivatalból jelöli ki a javító oktatót, és részére a dolgozatot felülvizsgálat céljából továbbítja.
  • A tanuló joga, hogy vendégtanulói jogviszonyt létesítsen másik iskolában, és ott elméleti tantárgyat hallgasson. Vendégtanulói jogviszonyra vonatkozó kérvényét a tanév első 15 napján nyújthatja be az iskola igazgatójához, aki a szükséges egyeztetéseket elvégzi, majd 30 napon belül tájékoztatja a tanulót az elbírálás eredményéről.
  • A tanuló joga, hogy - a hatályos jogszabályok figyelembevételével - független vizsgabizottság előtt adjon számot tudásáról. Az ilyen típusú kérelmét írásban, a tanév illetve a félév vége előtt legalább 30 nappal korábban kell az intézmény igazgatójához benyújtania, aki továbbítja kérelmét az illetékes szervekhez.
  • A tanuló joga, hogy jogai megsértése esetén- a jogszabályban meghatározottak szerint - panaszt nyújtson be az intézmény igazgatójához, valamint törvényességi kérelmet nyújtson be a fenntartó szervhez, érdeksérelem esetén felülvizsgálati kérelemmel forduljon az iskolavezetéshez, fenntartóhoz.
  • A tanuló joga, hogy a 11-13. évfolyamon folytatott tanulmányai során- az érettségi vizsgaszabályzatban meghatározott keretek között - megválassza azokat az érettségire felkészítő foglalkozásokat, amelyek a szakmai programban szerepelnek, valamint, ha erre lehetőség van, megválassza a tantárgyat tanító oktatót. E jogainak konkrét gyakorlásáról a megfelelő évfolyamra lépés előtt írásban tájékoztatja a diákot az iskola. A tájékoztató tartalmazza a választható tantárgyak nevét, a tanár nevét, a heti óraszámot és azt, hogy közép-vagy emelt szintű érettségire történő felkészítő foglalkozásról van-e szó.
  • A tanuló a választható tárgyakra vonatkozó korábbi tantárgyválasztását minden év szeptember 15-ig megváltoztathatja. Az erre vonatkozó írásos kérvényét az osztályfőnökön keresztül az igazgatónak kell benyújtania, amelynek eredményéről a tanuló 10 munkanapon belül kap tájékoztatást.
  • A sajátos nevelési igényű tanuló számára a szakértői véleménynek megfelelően az érettségi vizsgán az érintett tantárgyak helyett lehetővé tesszük más tantárgy választását.
  • A szakképzési törvény alapján a tanulók ösztöndíjra, egyszeri pályakezdési juttatásra jogosultak.

 

3. A TANULÓ KÖTELESSÉGEI

  • A tanuló kötelessége, hogy a szakmai programban foglalt tanulmányi kötelezettségének eleget tegyen, felkészüljön a tanórákra, házi feladatait elkészítse.
  • A tanuló kötelessége, hogy az írásbeli számonkéréseken jelen legyen, a dolgozatokat megírja, a tantárgyak teljesítési követelményeinek megfeleljen. Annak a tanulónak, aki meg nem engedett segédeszközt használ (jegyzet, puska, funkcionális számológép, mobiltelefon stb.), a vizsgáját, dolgozatát a szaktanár elégtelenre minősíti.
  • A tanuló kötelessége, hogy a tanórákon jelen legyen, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja. Kötelessége továbbá, hogy azokon a tanórán kívüli foglalkozásokon is megjelenjen, amikre előzetesen jelentkezett, és hiányzásait ugyancsak igazolnia kell.
  • A tanuló kötelessége, hogy magatartása fegyelmezett legyen, a házirend előírásait és a létesítményekre vonatkozó különleges szabályokat tartsa be. Kötelessége, hogy barátjával, barátnőjével az iskola területén az erkölcsi normáknak megfelelően viselkedjen.
  • Megjelenés, öltözködés: Az iskolában nem megengedhető a szélsőséges megjelenés (hajviselet, öltözködés, ékszerhasználat). A tanulók öltözködése mértéktartó kell, hogy legyen, kerüljék a másokat megbotránkoztató, kihívó öltözködést, a szélsőséges divatirányzatok követését az intézményben.
  • Az intézményben tilos anyagi ellenszolgáltatás fejében szervezett vagy engedélyhez kötött szerencsejáték szervezése.
  • A tanuló kötelessége, hogy védje a személyi és közösségi tulajdont. E kötelességét a tanuló teljesíti, ha lopás vagy rongálás esetén e tényt jelzi az iskola valamelyik dolgozójának.
  • A tanuló kötelessége, hogy az intézmény vezetőinek, oktatóinak, az intézmény alkalmazottainak, tanulótársainak emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.
  • A közösségi oldalakra csak abban az esetben posztoljon képeket, ha a képen szereplők mindegyike beleegyezett a közzétételbe, és senkinek nem sérti a személyiségi jogát (sem az iskolánkra, sem az oktatóinkra, alkalmazottainkra, sem a diákjainkra vonatkozóan)
  • A tanuló kötelessége, hogy az intézmény vezetőinek, oktatóinak utasításait teljesítse.
  • A tanuló kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét, egészségét, haladéktalanul jelentse az oktatónak vagy más alkalmazottnak, ha saját magát, társait, az iskola alkalmazottait vagy másokat veszélyeztető állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlelt, továbbá - amennyiben állapota lehetővé teszi - ha megsérült. Az iskola a tanulói és munkahelyi balesetekről jegyzőkönyvet vesz fel.
  • A tanuló kötelessége, hogy elsajátítsa és betartsa az egészségvédelmi, baleset-elhárítási és tűzvédelmi szabályokat, melyek tartalmát tanév kezdetekor az osztályfőnök a tanuló tudomására hoz, melynek elsajátítását, megismerését a tanuló aláírásával igazolja.
  • Vészhelyzet esetén - bombariadó, katasztrófa - szigorúan be kell tartania az iskola kiürítésére vonatkozó szabályokat, a kijelölt menekülési útvonalat, illetve a tűzriadó-tervben foglaltakat.
  • A tanuló kötelessége, hogy részt vegyen az iskola által szervezett kötelező –lehetőség szerint tanítási órán kívüli - egészségügyi és szűrővizsgálatokon, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja, a vizsgálatot pedig a lehetőségekhez képest minél hamarabb pótolja.
  • A tanuló kötelessége, hogy az intézmény termeiben, berendezéseiben, eszközeiben, létesítményeiben, az épületben okozott károkat megtérítse. A kártérítés részletes szabályairól a jogszabályok rendelkeznek.
  • A tanuló kötelessége, hogy az általa az iskola területén talált tárgyakat, eszközöket stb. a titkárságon leadja. Az intézmény 60 napig őrzi a talált tárgyakat. A 60. nap után az iskola a nem keresett tárgyakat karitatív célokra használja fel.
  • Az állandó vagy ideiglenes felmentéssel rendelkező, illetve a felszerelése nélkül órára érkező tanuló részt vesz a testnevelés órán. A tornaterem előterében csak az éppen órára várakozó osztály tanulói tartózkodhatnak. Becsengetéskor már a tanulók sportfelszerelésbe öltözve várják a tanárt.

4. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

4.1. Balesetvédelem: Balesetvédelmi okokból tilos testékszer, fülbevaló, ékszer és óra viselete a testnevelésórákon, edzéseken, sportköri foglalkozásokon, önvédelem és intézkedés-taktika órákon, illetve olyan foglalkozásokon, ahol a munkavédelemmel megbízott személy vagy a létesítmény vezetője azt írásban elrendeli.

4.2. Tantermi szabályozás: Az iskola létesítményeinek szabályai tartalmazhatnak egyéb olyan megszorító intézkedéseket, előírásokat, melyek jelen házirendben nincsenek szabályozva, és amelyeket a tanulóknak be kell tartaniuk (pl. számítógépterem, taniroda, gépíróterem, tornaterem, kondi terem, sportszoba, könyvtár, lőterem stb.). Az ilyen helyekre vonatkozó szabályokat a szaktanár készíti el, és az igazgató hagyja jóvá.

4.3. Tornaterem: Az iskola tornatermében, a kondi teremben és a sportszobában, csak tanári felügyelettel lehet tartózkodni. Utcai cipőben a tornateremben tartózkodni tilos. A kondi terem első használata előtt a testnevelő tanár oktatást tart az eszközök használatának rendjéről.

4.4. IKT eszközök: A termekben lévő informatikai, IKT és multimédiás eszközök csak tanári engedéllyel és felügyelettel működtethetők.

4.5. Intézmény elhagyása: Az intézmény területét a tanuló csak osztályfőnöke írásbeli engedélyével hagyhatja el. Az engedély az erre rendszeresített nyomtatvány kitöltésével (kilépő cédula) adható meg. Az osztályfőnök hiányzása esetén a közismereti igazgatóhelyettes, a szakmai igazgatóhelyettes, vagy az igazgató adhat engedélyt. A kilépő cédulát minden esetben le kell adni portán. Az ügyeletesek az ügyeletesi naplóba rögzítik a távozás tényét, a kilépő cédulát csatolni kell a bejegyzésekhez. Kivételes helyzetekben nem szükséges a kilépő cédula, pl. tűz, baleset, rosszullét, vészhelyzet stb.

4.6. Dohányzás: Az iskola területén és szervezett iskolai rendezvényeken dohányozni, szeszes italt és kábítószert fogyasztani tilos. Ez minden nappalis diákra érvényes. Az esti képzésben részt vevő diákok a törvényi előírásoknak megfelelően, a számukra kijelölt helyen dohányozhatnak (az épületen kívül, a bejárattól távol- 5 méterre). A kijelölt helyen elhelyezett hamutartót kötelesek használni megőrizve iskolánk kulturált környezetét.

Ugyanakkor – az intézményben folyó nevelőmunka pozitív közösségi megítélésének megőrzése érdekében - elvárjuk, hogy ne az iskola főbejárata előtt, az arra járók szeme láttára dohányozzanak.

 

4.7. Tanórai viselkedés:

Tanórai viselkedés: A tanórákon, foglalkozásokon folyó aktív és hatékony munkavégzéshez elengedhetetlen, hogy a tanulói asztalokon rend legyen. A tanulók kötelessége, hogy a becsengetést követően elrakják asztalukról az enni- és innivalókat, a különféle üdítőitalos flakonokat stb., hogy mire az oktató a terembe ér, az osztály készen álljon a közös munkára.

Mivel a tanórák elsődleges célja a tanulók ismeretszerzése, a meglévő tudás bővítése, elmélyítése stb., ezért különösen fontos, hogy figyelmet más, pl. evés, ivás, rágógumizás ne vonja el. Tilos tanítási órán étkezni és innivalót fogyasztani, valamint rágógumizni. Amennyiben egy diák a Házirend ezen pontját megszegi, oktatói figyelmeztetésben részesül.

 

 

4.8. Tanórai felszerelés és házi feladat:

A tanév elején – a szokásoknak megfelelően – tájékoztatjuk a szülőket és a tanulókat is elvárásokról, a tananyagelsajátításra vonatkozó követelményekről, és a hiányok, mulasztások következményeiről. A tanórai munka értékeléséhez hozzájárul a házi feladatok elkészítésének ellenőrzése és a felszereléshiány kezelése is, melyeket a Kréta rendszerében is rögzítünk. Az oktatói testület döntése alapján a házi feladat hiány és a felszereléshiány esetén is az 5. alkalom után elégtelen osztályzatot kap a tanuló. Az ettől való eltérésről a szakoktató a tanév elején tájékoztatja a tanulókat.

Ennek részletezése az iskola munkaközösségeinek éves munkatervében olvasható.

4.9. Káresemények:

Az intézmény nem vállal felelősséget a tanuló tanulmányai folytatásával összefüggésbe nem hozható, az intézmény területén, vagy azon kívül, oktatási vagy szabadidős program során történő káreseményekért. Az iskolába 1000 Ft-nál (Egyezer Ft) nagyobb értéket, ennél nagyobb összegű készpénzt behozni csak saját felelősségre lehet. A tanuló az iskolába érkezésekor eldöntheti, hogy értéktárgyait, pénzét megőrzésre átadja-e az iskola titkárságán. A megőrzési idő alatt az iskola vállalja a tárgy felügyeletét. A megőrzésre történő átadás-átvételt, illetve visszavételt az erre rendszeresített füzetben kell rögzíteni. A megőrzésre való átadás és visszavétel idejének tervezésekor a tanuló köteles figyelembe venni a titkárság nyitvatartási idejét, valamint a tanórák kezdési időpontját. Az átadás-átvétel nem szolgálhat indokként tanórai késésre.

A tanuló értékeit vagy készpénzét a tanulók rendelkezésére álló, zárható alagsori szekrényben is tárolhatja.

4.10. A tanulói késések kezelési rendje

Az e - napló szerint az iskolából rendszeresen késő tanuló szüleit az osztályfőnök értesíti.

A tanuló tanítási óráról való késését, a késés percekben számított időtartamát és a tanuló hiányzását a pedagógus az e-naplóba – KRÉTA - bejegyzi. A késések idejét össze kell adni, ha ez az idő eléri a foglalkozás időtartamát, a késés egy igazolt vagy igazolatlan foglalkozásnak minősül. Az elkéső tanuló nem zárható ki a foglalkozásról. A mulasztott órák igazolását az osztályfőnök végzi.

Tájékoztatás, a szülő behívása, értesítése :

  • A szülők tájékoztatása, értesítése a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról 163. paragrafusa alapján történik. Részletes leírása az intézmény SZMSZ-ében található.
  • A Szakképzésről szóló 12/2020.(II.7) Korm. rendelet 155. § értelmében, ha a tanköteles tanuló igazolatlan mulasztása egy tanítási évben eléri a harminc órát, az iskola a mulasztásról tájékoztatja az általános szabálysértési hatóságot, továbbá ismételten tájékoztatja a gyermekjóléti szolgálatot, amely közreműködik a tanuló szülőjének az értesítésében.

A nem tanköteles tanuló jogviszonya megszűnik.

4.11. Az iskola jó hírnevének megőrzése és öregbítése az intézmény valamennyi tanulójának, oktatójának, alkalmazottjának kötelessége. Ha valaki az intézmény jó hírnevét megsérti, ellene fegyelmi eljárás indítható.

4.12 A jutalmazás és fegyelmezés elveit és formái

Kiemelkedő tanulói teljesítmények jutalmazása

 

Szaktanári, oktatói  dicséret

-  iskolai versenyeken való eredményes szereplés,

- kiemelkedő tanulmányi munka

-  területi versenyeken való eredményes szereplés

év végén tantárgyi dicséret a bizonyítványba

 

Osztályfőnöki dicséret

-  tanulmányi versenyeken, sportvetélkedőkön, kulturális és művészeti versenyeken való részvételért

-  közösségért végzett munka (bál, diáknapok)

-  műsorok szervezése, azon való részvétel

Iskolaigazgatói dicséret

-  iskolán kívül rendezett versenyeken való eredményes szereplés

-  az iskola érdekében végzett kiemelkedő tevékenység

   (OSZTV, OKTV ÁSZÉV, Diákolimpia, stb.)

 

Hunyadi plakett:

(végzős tanuló)

-  akinek tanulmányi eredménye a négy tanév folyamán végig 4,5 felett volt

-  rendelkezik szaktanári és oktatói testületi dicsérettel

-  országos vagy megyei versenyen kiemelkedő eredményt ért el

 

Érdemes diák:

(végzős tanuló)

-  jó tanulmányi munka ( 4,5)

-  országos versenyen való részvétel

-  kiemelkedő sport, kulturális és egyéb tevékenység

 

Oktató testületi dicséret

 

-  kiemelkedő tanulmányi munka

-  példás magatartás, szorgalom

Jutalomkönyv:

(év végén)

-  legalább 4,0 tanulmányi átlag, példamutató magatartás  és közösségi vagy kulturális vagy sport tevékenység

Elismerő oklevél

-  valamely szaktárgyból kiemelkedő teljesítményt nyújt (megyei vagy országos szintű eredmény) és példamutató   magatartás

 

 

A fegyelmező intézkedések során a fokozatosság elvét tartjuk szem előtt.

a fokozatok pontos meghatározása

  1. szóbeli figyelmeztetés: igazgatói, oktatói, ügyeletesi vagy osztályfőnöki
  2. írásbeli figyelmeztetés: oktatói, ügyeletesi, osztályfőnöki
  3. ha a tanuló a második osztályfőnöki és/vagy második oktatói figyelmeztetés után ismételten megsérti a házirendet, már nem figyelmeztetésben, hanem osztályfőnöki intőben részesül
  4. az osztályfőnöki intőt követő újabb vétség már igazgatói figyelmeztetést von maga után
  5. a házirend folytatólagos megsértése után igazgatói intő következik
  6. a házirend további megsértése után a 12/2020. Korm. rendelet 196-214. §-a szerinti egyeztető tárgyalásra, szükség esetén fegyelmi tárgyalásra kerül sor.

 

Osztályfőnöki figyelmeztető jár a következő esetekben

  • a Házirendet megsérti
  • 1 igazolatlan órája van :

fokozatok: 7  igazolatlan óra után újabb, azaz 2. osztályfőnöki figyelmeztető;

10 igazolatlan óra után: osztályfőnöki intő;

15 igazolatlan óra után: igazgatói figyelmeztető;

25 óra: igazgatói intő;

30 óra: fegyelmi tárgyalás

  • iskolai rendezvényekről engedély nélkül távol marad
  • Ha a tanuló az oktató után érkezik be a tanterembe vagy indokolatlanul nem érkezik be, az oktató  az  e-naplóban rögzíti azt, és amennyiben eléri a késés a 45 percet, igazolatlan órát és osztályfőnöki figyelmeztetést kap.
  • amennyiben a tanuló súlyos kötelességszegést, kirívó fegyelmezetlenséget követ el (pl. igazolások hamisítása, másik tanuló bántalmazása, az iskola alkalmazottai emberi méltóságának megsértése, egészségre ártalmas szerek – dohány, alkohol, drog - iskolába hozatala és fogyasztása, szándékos károkozás), akkor a büntetési fokozatok betartásától el kell tekinteni, s a tanulót legalább igazgatói figyelmeztetésben kell részesíteni

 

4.13. A házirend megsértésének következményei: - A házirend megsértése esetén számonkérésnek, fegyelmi eljárás lefolytatásának van helye, melynek részletes szabályait a jogszabályok tartalmazzák.

  • Amennyiben a tanuló e házirendben vagy más jogszabályokban, iskolai belső szabályzatban foglalt kötelességeit megszegi, fegyelmező intézkedésben, fegyelmi büntetésben részesülhet. A fegyelmező intézkedések fajtáit és ismérveit az iskola házirendje tartalmazza. A fegyelmi eljárás és a fegyelmi büntetés kiszabásának módját jogszabály határozza meg.

5. A TILTOTT ÉS A HASZNÁLATÁBAN KORLÁTOZOTT TÁRGYAK KÖRE, VALAMINT A TÁRGYAKRA VONATKOZÓ ELJÁRÁSREND A SOPRONI SZC HUNYADI JÁNOS TECHNIKUMBAN

245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet

a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól

A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 33. §-a 2024. szeptember 1. napjától új (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki, melyek szerint a Kormány rendeletben meghatározza azon – a tanulói jogviszonyból, felnőttképzési jogviszonyból, kollégiumi tagsági viszonyból származó kötelezettségek teljesítéséhez, jogok gyakorlásához nem szükséges – tárgyak körét, amelyet a tanuló a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez való jogra, az egészséghez való jogra, az oktatás zavartalanságának biztosítására, valamint a köz érdekére, közbiztonságra tekintettel a szakképző intézménybe

  1. a) nem vihet be (a továbbiakban: tiltott tárgy), vagy
  2. b) bevihet, azonban azt a tanítási nap folyamán csak akkor birtokolhatja és használhatja, ha azt a szakképző intézmény
  • igazgatója egészségügyi célból, vagy
  • oktatója vagy pedagógusa pedagógiai célból

– a tanulmányi rendszerben a Kormány rendeletében foglaltak alapján rögzítettek szerint – az általa meghatározott időszakra engedélyezi (a továbbiakban: használatában korlátozott tárgy).

Az (1a) bekezdésben foglalt szabályok betartatásáért a szakképző intézmény igazgatója felel azzal, hogy a Kormány rendeletében, valamint a házirendben meghatározottak szerint gondoskodik a szabályok betartásának ellenőrzéséről, a tárgy átvételéről, őrzéséről, a tanuló, vagy egyéb személy részére történő visszaadásának rendjéről.

A tárgyak őrzésére – a tiltott tárgy kivételével – a Polgári Törvénykönyv általános, a szerződésen kívüli károkozásért való felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni. A tiltott tárgy őrzése során a tárgyban bekövetkezett kárért a szakképző intézmény nem felel.

 

Tiltott tárgyat az iskola épületébe bevinni tilos!

Az alábbiak az iskola minden tanulójára vonatkoznak, arra is, aki már betöltötte a 18. életévét.

Tiltott tárgyak köre:

  • Az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja, továbbá a szúróhosszúság vagy a vágóél méretétől függetlenül a dobócsillag, a rugóskés és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék (különösen: felajzott íj, számszeríj, francia kés, szigonypuska, parittya, csúzli);
  • A jellegzetesen ütés céljára használható és az ütés erejét, hatását növelő eszköz (különösen: ólmosbot, boxer);
  • A lánccal vagy egyéb hajlékony anyaggal összekapcsolt botok, nehezékek;
  • Az olyan eszköz, melyből a szem és a nyálkahártyák, illetve a bőrfelület ingerlésével támadásra képtelen állapotot előidéző anyag permetezhető ki (gázspray);
  • Az olyan eszköz, amely az utánzás jellege és méretarányos kivitelezése miatt megtévesztésre alkalmas módon hasonlít a lőfegyverre (lőfegyverutánzat);
  • Az olyan eszköz, amely elektromos feszültség útján védekezésre képtelen állapot előidézésére alkalmas (elektromos sokkoló);
  • az olyan eszköz, amely a zárszerkezetek illegális kinyitására vagy feltörésére szolgál (különösen: álkulcsok, mechanikus vagy elektromos elven működő zárnyitó szerkezetek).
  • a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető terméket

( pl.cigaretta, – dohányhevítéses termék, nikotinpárna és e-cigaretta, kretek, snüssz – bármilyen dohánytermék stb.), alkohol

 

Amennyiben bármilyen tiltott tárgyat az iskola épületébe a tanuló mégis bevisz azt Dr. Alasz Miklós honvéd alezredesnek, illetve az ő távollétében az osztályfőnöknek át kell adnia.

Az átvett tárgyat az Dr. Alasz Miklós honvéd alezredes vagy az osztályfőnök veszi át és tárolja visszaadásáig az oktatói szobában erre a célra kijelölt helyen.

A tiltott tárgyat – ha annak birtoklását jogszabály nem zárja ki–

  • a tanuló szülőjének,
  • ha a tanuló a 18. életévét betöltötte, a tanulónak vagy
  • ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a tiltott tárgy tulajdonosa harmadik személy, a harmadik személynek kell visszaadni.

Az átvett tárgyat az átvétel időpontja szerinti állapotban kell visszaadni az arra jogosult személy részére.

Használatában korlátozott tárgyak köre

A tanítási nap folyamán a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is az iskola minden évfolyamán együttesen értendő: telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok, okosórák –, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internet elérésre alkalmas okos eszközök.

  • A használatában korlátozott tárgyat a tanulók lehetőség szerint ne hozzanak az iskolaépületbe. Amennyiben a használatában korlátozott tárgy iskolaépületbe való bevitele szükséges az iskola által kialakított eljárásrend szigorú betartása kötelező.

 

Eljárásrend

  • A használatában korlátozott tárgy az intézménybe bevihető azzal, hogy a tanuló a használatában korlátozott tárgyat a tanítási nap kezdetén az alábbi eljárásrend szerint leadja a tanítási nap időtartamára, és azt az eljárásrend szerint visszakapja.
  • Az iskola épületébe a használatában korlátozott tárgyat a tanulók csak kikapcsolt állapotban (táskában elhelyezve) vihetik be.
  • A tanuló (a saját kijelölt osztálytermében) az első tanítási órát megelőzően 7.50- 8 óra között az 1. órát tartó oktatónak vagy helyettesítő oktatónak átadja, aki kijelölt tárolódobozban elhelyezi a kikapcsolt állapotú eszközt, majd ezt elzárják a teremben található szekrényben. A használatában korlátozott tárgy egyértelmű beazonosítása a tanuló feladata. A beazonosítás történhet az eszköz megjelölésével (név, osztály), vagy többször használatos, eszköz méretű tároló felcímkézésével (pl. nejlon tasak).
  • Mennyiben a tanuló 8 óra után érkezik az intézménybe, a használatban korlátozott eszközt a portán adja le, ahol elzárják. A tanuló az utolsó órája után itt, a portán veheti át az eszközt.
  • A tanuló részére a használatában korlátozott tárgy birtoklását és használatát az iskola igazgatója, valamint oktatója engedélyezheti. Az igazgató vagy az oktató amennyiben a tanulmányi rendszerben – KRÉTA - azzal, hogy rögzíti
  1. a birtoklás és a használat célját,
  2. az engedély érvényességének időtartamát (tanórán, foglalkozáson, tanítási év), továbbá
  3. birtokolható tárgyat.

A használatában korlátozott tárgyat a tanulóknak az utolsó tanítási órát tartó oktató kicsengetés után személyes átadással visszaadja.  A használatában korlátozott tárgyat az iskola épületében kikapcsolt állapotban kell tartani.

Amennyiben a tanuló egészségügyi vagy egyéb okból nem az utolsó tanítási órája után hagyja el az iskolaépületet, a használatában korlátozott tárgyat egy tanórák közti szünetben az osztályfőnök a távozás okának ellenőrzése után a tanulónak átadja a személyes azonosítóval rendelkező eszközt.

A tiltott és használatában korlátozott tárgyakra vonatkozó előírások betartásának ellenőrzése

Ha arra utaló információ merül fel, hogy a tanuló birtokában az iskola területén olyan tárgy van, amelynek birtoklása a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben, vagy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben tiltott tárgynak minősül, akkor a szabályok betartását az oktató jogosult ellenőrizni.

A következőket alkalmazza:

 Felszólítja a tanulót annak igazolására, hogy a tiltott tárgy nincs a birtokában. Ha nála van a tiltott tárgy:

  • felszólítja a tanulót a tárgy átadására,

Amennyiben felszólítás ellenére a tárgyat nem adja át, az iskola értesíti:

  • az általános rendőri szervet, és
  • a tanuló szülőjét.

 

Amennyiben a tanuló az iskola területén a házirendben meghatározott tiltott tárgyat vagy használatában korlátozott tárgyat engedély nélkül tart birtokában, vele szemben az alábbi fegyelmező intézkedések hozhatók:

Igazgatói figyelmeztetésben részesül, a további szabálysértések esetén a Szakmai Programban, Házirendben meghatározott fokozatok érvényesülnek.

 

Lifthasználat:

Iskolánkban a közintézmények akadálymentesítésére vonatkozó előírásoknak megfelelően biztosított a mozgásukban korlátozott, a sérülést, műtétet követő időszakban, a rövidebb-hosszabb ideig mozgásszervi problémával küzdő tanulók számára a lift igénybevétele. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy a fent említetteken kívül a diákok számára a felvonó használata nem megengedett – ezért ügyeletesi/oktató figyelmeztetésben részesülnek, ha a Házirend ezen pontját megszegik.

6. AZ ISKOLA MUNKARENDJE

6.1. Oktatás kezdete: Iskolánkban az oktatás 8 órakor kezdődik. Az iskolába érkezés ideje 7:50.

6.2. A tanítási órák 45 percesek, köztük 10 perces szünetek vannak. A harmadik óra utáni szünet 15 perces, a hatodik óra utáni szünet 5 perces.

  • Korrepetálás, felzárkóztatás, érettségire való felkészítés, gyógytestnevelés a tanulók és a pedagógus közös megegyezése alapján lehet nulladik órában is, azaz 7:10-től, hiszen a tanóra hossza 45 perc ebben az esetben is. Erről a tényről az iskolavezetést minden esetben tájékoztatni kell.

6.3. Tanulói ügyelet: Iskolánkban tanítási napokon tanulói ügyelet (porta) működik 7:45-13:45 között. Az ügyeletes osztályok beosztását a tanév rendje tartalmazza, a napi két ügyeletest az osztályfőnök jelöli ki. A nagyon gyenge tanulmányi eredményű, illetve a megbízhatatlan tanulók lehetőleg ne legyenek ügyeletesek. Amennyiben az ügyelet tanulókat helyettesíteni kell, a helyettesítő elsődlegesen a testnevelés óra alól felmentett tanulók közül kerüljön ki.

  • Az ügyeletes tanulók a tanítási órákról felmentést kapnak, mulasztásukat nem kell hiányzásnak tekinteni. Az ügyeletes tanulóknak az írásbeli számonkérések ideje alatt részt kell venniük a tanórán. A portán található ügyeletesi naplóban jelezni kell, hogy kik teljesítenek portai szolgálatot aznap. Az ügyeletesek munkáját közvetlenül a felnőtt portás, az ügyletes tanár és az iskolavezetés felügyeli.

6.4. Az iskolai könyvtár nyitva tartását az éves munkaterv tartalmazza, melyet jól látható helyen kell a tanulók számára elérhetővé, láthatóvá tenni.

6.5. Titkárság ügyfélfogadása: Az iskola titkársága kijelölt, (az ajtón kihelyezett) időpontban tart ügyfélfogadást. Egyéb időpontokban az iskola hivatalos ügyeit intézik, ezért nincs ügyfélfogadás.

6.6. Szünetek rendje:

 

Általános nap csengetési rendje:

1.óra - 08:00-08:45

2.óra - 08:55-09:40

3.óra - 09:50-10:35

4.óra -10:50-11:35

5.óra - 11:45-12:30

6.óra - 12:40-13:25

7.óra - 13:30-14:15

8.óra - 14:20-15:05

 

Rövidített órák esetén:

1.óra - 08:00-08:30

2.óra - 08:40-09:10

3.óra - 09:20-09:50

4.óra - 10:00-10:30

5.óra - 10:40-11:10

6.óra - 11:20-11:50

7.óra - 12:00-12:30

8.óra - 12:35-13:05

 

6.7. Tanári ügyelet: Az első óra megkezdése előtt és a szünetekben előre meghatározott rend szerint tanári/oktatói folyosó ügyeletet tartunk. Az ügyeletes oktatók irányítják és ellenőrzik a portások és a szünetek rendjét.

6.8. Szünetek rendje: A tanulók a szünetekben kint várják az oktatót a folyosón, a termek előtt szünetekben a folyosón ülni csak ülőalkalmatosságon lehet, padon, széken. A tanórák közti szünetekben a tantermeket zárva tartjuk. Ha a tanulók bemehetnek a tanterembe, akkor ott várják fegyelmezetten az oktatót.

Az intézmény intézkedési tervében meghatározottak szerint az osztályok nem vándorolnak.

 

6.9. Órák látogatása: Az iskolában a tanítási órát idegen személy csak igazgatói engedéllyel látogathatja. Az igazgató engedélyezheti azt is, ha külső személy saját célra felmérést, tesztet, közvélemény kutatást akar készíttetni a tanulókkal.

6.10. Intézményben tartózkodás: Az iskolában idegen személy igazgatói, oktatói engedéllyel tartózkodhat (volt tanítvány, gyakornok).

7. MULASZTÁSOK IGAZOLÁSA

  • A tanév hosszát, az évközi szüneteket és a központilag szervezett vizsgák idejét jogszabály határozza meg, és az iskola tanévi helyi rendje egészíti ki.
  • A szülő hiányzás esetén egy-egy tanévben legfeljebb 3 alkalommal igazolhat.
  • A szülői igazolást csak indokolt esetben fogadhatja el utólag az osztályfőnök. Ezen túlmenő hiányzás igazolása csak a kezelőorvos által adott eredeti igazolás vagy hivatalos dokumentum eredeti példányának bemutatásával történhet. Az eredeti dokumentumot az iskola a tanév végéig megőrzi.
  • A tanuló vagy a gondviselő az igazolást az igazolás kiállításának napjától számított 5 munkanapon belül elektronikus formában ( Kréta, e-mail stb.)az osztályfőnökének eljuttatni köteles.
  • Az igazolás bemutatásának elmulasztása esetén az elmulasztott órák igazolatlan óráknak minősülnek, függetlenül attól, hogy a tanuló később az igazolást bemutatta-e vagy sem.
  • Az első, az ötödik, a tizenötödik, a huszonötödik igazolatlan óra elérése után a szülőt vagy gondviselőt, szükség esetén a kollégiumot levélben kell értesíteni a mulasztások tényéről, és fel kell hívni figyelmét a következményekre.
  • Ha a tanuló igazolatlan hiányzása eléri a 30-at, majd az 50-et, a tanulóval szemben a jogszabályoknak megfelelően kell eljárni.
  • Amennyiben a tanuló összes hiányzása eléri a 150 órát, a szülőt vagy gondviselőt levélben kell értesíteni a mulasztások tényéről, és fel kell hívni figyelmét a következményekre. Ezt az értesítést a 200. óra elérése után meg kell ismételni.
  • Az előre nem látott hiányzás első napján a szülő értesíti az iskolát, az osztályfőnököt.
  • Az iskolai rendezvények, tanulmányi versenyek, sport és kulturális megmérettetések esetén az intézményi SZMSZ 9.2, 9.3. pontjai a mérvadóak.
  • A tanuló a hiányzását utólag, a vizsgaszervezők által adott eredeti igazolással igazolja úgy, hogy a megelőző tanítási napot az osztályfőnök igazoltnak tekinti.
  • A tanuló szüleinek, gondviselőjének előzetes távolmaradási engedélyt kell kérnie az iskola igazgatójától, ha a tanuló előreláthatólag legalább 3 napnál többet fog hiányozni. Ezt akkor is meg kell tenni, ha a szülő már felhasználta a 3 napot gyermeke hiányzásának igazolására. A távolmaradási engedélyt az iskola igazgatója indoklással elutasíthatja, ha az a tanuló tanulmányi kötelezettségének minimumszintű teljesítését veszélyezteti.
  • A tanuló indokolt esetben hivatalos kikérővel elengedhető másik intézmény rendezvényére.
  • A tanulók hivatalos elfoglaltságait (pl. OKTV, ÁSZÉV, OSZTV és egyéb tanulmányi verseny, sportverseny, vizsgák stb.) az e-naplóban jelezni kell (iskola érdekében). A hiányzási statisztikába nem számítható be.
  • A duális képzés során a duális partnernél mulasztó tanuló a mulasztását csak orvosi, táppénzes igazolással igazolhatja.
  • A tanuló mulasztását annál a szakirányú oktatást folytató szervezetnél igazolja, amelynél a szakirányú oktatását teljesíti. A szakirányú oktatásban szakképzési munkaszerződéssel való részvétel esetén a mulasztást a keresőképtelenségről jogszabályban meghatározottak szerint kiállított igazolással kell a duális képzőhely felé igazolni. A duális képzés során a mulasztását a tanuló szülői igazolással nem igazolhatja.

 

8. A HETES KÖTELESSÉGEI

  • A heteseket az osztályon belül az osztályfőnök jelöli ki, minden alkalommal 2 főt.
  • A hetes megbízatása hétfőn reggel kezdődik és pénteken tanítás után ér véget.
  • A hetes gondoskodik a tanári asztal, a szék és a tábla tisztaságáról, krétáról és a terem szellőztetéséről.
  • A hetes jelenti az órát megkezdő oktatónak az osztály létszámát, a hiányzók nevét.
  • Ha az órát tartó oktató a becsengetés után 10 percen belül nem jelenik meg, azt a hetes köteles jelenteni az iskolavezetésnek.

9. TANÓRÁN KÍVÜLI FOGLALKOZÁSOK

  • A tanuló a tantervi anyagon túlmenően tudományos, technikai, művészeti, szakmai stb. érdeklődésének kielégítése, alkotóképessége fejlesztése céljából részt vehet iskolai diákkörök (fakultatív óra, szakkör, énekkar, önképzőkör, sportkör, egyéb) létrehozásában és munkájában. A tanuló javasolhatja az e pontban említett diákkörök megalapítását is az intézmény vezetőjénél.
  • A diákkörök október elsején kezdik meg működésüket, és a tanév végéig tartanak. A diákkörök tevékenységéről év elején az osztályfőnökök tájékoztatják a tanulókat.
  • A diákkörre történő jelentkezés után a tanuló köteles egy tanítási év időtartamának idejére a foglalkozáson részt venni.
  • Az iskolában tanítási idő után iskolai rendezvényeket, programokat lehet szervezni. Ennek feltétele, hogy a rendezvény 19 óráig befejeződjön, valamint, hogy a tanulókra legalább 1 felnőtt pedagógus vagy oktató felügyeljen. Ilyen irányú programok megszervezéséhez legkésőbb a rendezvény előtti ötödik munkanapon egyeztetni kell az iskola titkárságával a szükséges termeket és felszereléseket. Az iskola igazgatójának engedélyével a program 19 óránál később is befejeződhet.

10. AZ ELEKTRONIKUS NAPLÓ HASZNÁLATA

  • Az igazgató, az oktatók, az osztályfőnökök az elektronikus napló vezetésével tesznek eleget tájékoztatási kötelezettségüknek.
  • Az oktatók az elektronikus napló üzenetküldő funkciójával, vagy a tanulónál tett bejegyzéssel értesítik a szülőket a tanuló gyenge tanulmányi eredményéről vagy fegyelmi vétségéről.
  • Az osztályfőnökök az elektronikus napló útján tájékoztatják a szülőket a fogadóórák, a szülői értekezletek időpontjáról és más fontos eseményről – lehetőleg egy héttel az esemény előtt.
  • Az oktatók az elektronikus naplót naprakészen kötelesek vezetni. A tanulók osztályzatait, igazolt és igazolatlan mulasztásait, késéseit, továbbá dicséreteit és elmarasztalásait az e-naplóban rögzítik.
  • A szülők és a diákok számára az iskola jogosultságot ad az adatok megtekintéséhez, amelyhez jelszavas védelmet biztosít.

 

11. EGYÉB RENDELKEZÉSEK

11.1. Az iskolai ünnepélyeken az ünnepi öltözet a lányoknak a következő: fekete szoknya, egyenblúz és egyensál/nyakkendő (Hunyadi címerrel ellátott), alkalomhoz illő cipő. Kötelező a szoknya viselete a következő ünnepélyek alkalmával: tanévnyitó és tanévzáró ünnepély, lampionos és rendes ballagás. Szoknya helyett viselhető fekete szövetnadrág: október 23., március 15., filharmóniai hangverseny, ügyeletesek, egyéb iskolai rendezvények, különböző versenyek, vetélkedők nem iskolai fordulói. Az iskolai ünnepélyeken az ünnepi öltözet a fiúknak a következő: fekete szövetnadrág, sötét zakó, fehér ing, egyen nyakkendő, alkalomhoz illő cipő (Hunyadi címerrel ellátott): tanévnyitó és tanévzáró ünnepély, lampionos és rendes ballagás, október 23., március 15. filharmóniai hangverseny, ügyeletesek, egyéb iskolai rendezvények, különböző versenyek, vetélkedők nem iskolai fordulói.

11.2. Testnevelés órákon a kötelező ruházat a következő: hunyadis póló, sötét, lehetőleg kék rövidnadrág, fehér zokni és tiszta talpú, nyomot nem hagyó sportcipő.A tanuló köteles testnevelés órára tiszta sportfelszerelésbe érkezni. A felszerelés harmadik alkalommal történő hiányzása esetén szakoktatói figyelmeztetőt kap a diák.

11.3 A tanulók a testnevelés órához tartozó felszereléseiket, hűvös idő esetén kabátjukat a számukra kijelölt tanulói öltöző szekrényekben kötelesek tartani. Az öltöző szekrények zárásáért, az abban tartott értékekért a tanuló felelős. Szekrényeiket kötelesek rendben tartani.

Az őszi, téli, tavaszi, nyári szünetek előtt a tanuló köteles kiüríteni, tiszta állapotban hagyni.

11.4. DÖK: A tanulók a tanulóközösségek és a diákkörök érdekeinek képviseletére diákönkormányzatot hoznak létre. A DÖK tevékenysége a tanulókat érintő valamennyi kérdésre kiterjed. A DÖK működését, feladatait, jogkörét a hatályos jogszabályok és a DÖK szervezeti és Működési szabályzata tartalmazza.

  • Az iskolai diákönkormányzat évente legalább egy alkalommal diákközgyűlést rendez. A közgyűlés nyilvános, az iskola minden tanulója és dolgozója részt vehet rajta, de minden osztálynak képviseltetnie kell magát. A diákközgyűlés lebonyolításáért a DÖK elnöke, helyettesei valamint a segítő oktató felelős. A közgyűlés időpontja előtt két héttel a DÖK egy véleményező gyűjtőládát helyez el az iskola aulájában, ahová a diákok a közgyűlésen megtárgyalandó kérdéseiket, felvetéseiket jelezhetik. A diákközgyűlésen köteles a DÖK vezetősége beszámolni a DÖK tevékenységéről. A diákközgyűlésen az érintett oktató illetve diák véleményét kifejtheti, a problémás ügyeit rendezhetik. A diákközgyűlésen elhangzottakról jegyzőkönyvet kell készíteni.

11.5. Diáknap: Tanítás nélküli munkanap. A DÖK a tanév végén írásban igényli - a tervezett dátum és program vázlatának ismertetésével - a következő tanév egy tanítás nélküli munkanapját. A tantestület az éves munkaterv elfogadásakor dönt a kért dátum és programtervezet elfogadásáról. A diáknap részletes programját a DÖK segítő tanár, az iskolavezetés segítségével és felügyeletével a DÖK dolgozza ki.

11.6. Az iskolai és iskolán kívüli szervezett iskolai rendezvényeken a tanulóknak az osztályfőnök útmutatásai alapján kell részt venniük.

  • Ha az osztályfőnök nem tartózkodik az iskolában, döntéshozatali jogát az igazgató, a közismereti igazgatóhelyettes, szakmai igazgatóhelyettes veszi át.

11.7. A stúdió működéséért a DÖK felel. A műsor szerkesztését, a stúdió működését az ezt vállaló, és az igazgató által írásban megbízott diákok végzik patronáló oktató felügyeletével, irányításával. A stúdió csak közleményekre, az iskolarádió adásaira és hirdetésekre használható. A stúdióban kizárólag a kezeléssel megbízott maximum 3 tanuló tartózkodhat. A kezelők anyagi felelősséggel tartoznak a stúdió eszközeiért, berendezéseiért.

11.8. A tanulók nagyobb közösségének a tanulók 50%-a + 1 tanulót kell tekinteni.

11.9. Tandíj

Tandíj megállapítás módja

A szakképzésről szóló 2019. LXXX törvény 3.§.(2) bekezdés, és a végrehajtásáról szóló

12/2020. (II. 7.) kormányrendelet 4.§ és a 96. §-sa.

A tandíj összegét az intézményvezető határozza meg.

Az intézményben tandíjat kell fizetnie annak, aki:

  • A középfokú iskolában a tanulmányi követelmények nem teljesítése miatt az évfolyamot harmadik és további alkalommal ismétli.

A tandíj mértéke a tanévkezdéskor a szakmai feladatra számított folyó kiadások egy tanulóra jutó hányadának 100%-a. A tandíj a tanulmány eredmény vagy a szociális helyzet alapján csökkenthető. A csökkentés legnagyobb mértéke 80%.

12. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

A házirend a kihirdetést követően, 2024. szeptember 1-jén lép hatályba, és visszavonásig érvényes.

12.1. Nyilvánosság: Az elfogadott vagy módosított házirendet nyilvánosságra kell hozni. A házirend elfogadását, módosítását követően 1-1 példányát a mellékleteivel együtt a DÖK-nek és a Képzési Tanácsnak át kell adni, az iskola könyvtárában és az oktatói szobában hozzáférhetővé kell tenni, valamint az iskola honlapján közzé kell tenni úgy, hogy azt bárki szabadon megtekinthesse. A dokumentumot a Kréta adott felületére is fel kell tölteni. E feladatokért az iskola igazgatója a felelős.

  • A házirend 1 példányát beiratkozáskor a tanulónak és a szülőjének, gondviselőjének át kell adni, vagy elektronikus formában (pl. Kréta rendszere) eljuttatni.
  • A házirend módosítására bármely tanuló, oktató, dolgozó írásban tehet javaslatot a diákönkormányzatnál, vagy az iskola igazgatójánál. Az így beterjesztett javaslatról az oktatói testület dönt 30 napon belül.
  • A tanév megkezdését követő 4 héten belül az iskola vezetősége és a diákönkormányzat vezetősége áttekinti a házirendet, és határoz arról, hogy a házirendet szükséges-e módosítani, az utolsó házirend-módosítás óta felmerült-e szabályozási probléma, illetve a diákközgyűlés, a diákönkormányzat, vagy az iskola más szerve javasolta-e a házirend módosítását bármely kérdésben.
  • Jelen házirend tartalmával és értelmezésével kapcsolatosan bárki fordulhat kérdéssel az intézmény igazgatójához, valamint a diákönkormányzat vezetőjéhez.
  • Jelen házirend jóváhagyását az intézmény vezetője kezdeményezi a fenntartó szervnél.
  • Jelen házirend kihirdetéséről az intézmény vezetője a jóváhagyást követő 5 munkanapon belül az osztályfőnökökön keresztül gondoskodik.

Csorna, 2024.augusztus 29.

 

 

 

13. LEGITIMÁCIÓS ZÁRADÉK

 

A Házirendet az oktatói testület a 2024. augusztus 29-én tartott értekezletén (ellenszavazat nélkül) fogadta el.

A Diákönkormányzat a 2024. augusztus 30-i megbeszélésén a Házirendben foglaltakat megtárgyalta, azzal egyetértett.

 

Hatálybalépés napja: 2024. szeptember 1.

 

A Házirendet az oktatói testület a hatálybalépést követően évenként, vagy jogszabályi változás esetén az abban foglaltak szerint felülvizsgálja.

 

 

Csorna 2024. augusztus 30.

 

Pál Melinda

igazgató

 

 

 


Partnereink

SZC logo

Soproni Szakképzési Centrum


Soproni SZC Hunyadi János Technikum

9300 Csorna, Soproni út 97.

Telefon: 0696/261-313

E-mail: info@hunyadicsorna.hu

OM azonosító: 203051


2024Soproni SZC Hunyadi János Technikum